Lütfen Bekleyiniz...Hizmet Almaya Başlamadan Önce

Bilmeniz Gerekenler..

https://osmaniyepedagog.com/wp-content/uploads/2018/09/basvuru-oncesinde.png

Randevu Planla

Çalışma Saatleri
Kendisine Ulaşın

İLETİŞİM BİLGİLERİ


0545 645 45 01

elitpsikoloji@gmail.com

Randevu Planla


Seans öncesinde lütfen aşağıdaki bilgileri dikkatlice okuyunuz. Seans hakkında bilmeniz gereken başka bir konu varsa bizi iletişim sayfamızdaki numaralarımızdan arayabilrisiniz.

Çocuklarla İlgili Yardım Almadan Önce:

Çocuğunuzu ilk görüşmeye getirmemenizi rica ediyoruz. Öncelikle anne-baba ile yaşanan sorunu ve çocuğun gelişim öyküsünü yani çocuğun anne karnından itibaren bugüne kadar neler yaşadığını olaylar-duygular-davranışlar, ebeveyn tutumları açısından incelememiz gerekecektir. Çocuğun yanında bunlar konuşulmamalıdır. Ayrıca anne-baba çocuğuna nasıl davranması gerektiği, nasıl iletişim kurması gerektiği ile ilgili güçlenmeli ve ev ortamı gerekirse değiştirilmelidir. Bunlar, ilk görüşmenizde sizinle paylaşılacaktır.

Çocuğunuz 8 yaşından küçükse, Eğer bu ebeveyn görüşmesinde oyun terapisine karar verilirse, bir sonraki görüşmeye çocuk getirilir. Çocuğa “Bir yer var. Orada bir abla çocuklarla oyun oynuyor. Seni oraya götürmek istiyoruz. Seni oyun oynamak için bekliyor.” denilerek getirilebilir. Her oyundan sonra, anne yada baba aranarak bilgi ve ödevler verilir.

Çocuğunuz 8 yaşından büyükse, çocuğunuzla net olarak problem hakkında konuşun. Bu konuyla ilgili hep birlikte yardım almak istediğinizi belirtin. Benzer durumlarla ilgili olarak çocuklara ve ailelere sorun çözmede yardım edilen bir yere gideceğinizi söyleyin. Problem davranışı tanımlarken; korkutmamaya, yargılamamaya özen gösterin. Merkeze başvurma nedeninizin onu şikâyet etmek değil, hep birlikte yardım almak olduğunu belirtin. Sağlıklı kişilerin ve çocukların da zorlukları olabileceği ve uygun yardımla çözümlenebileceği açıklamasını yapın.

Ergenlerle İlgili Yardım Almadan Önce:

Ergenlik dönemi, çocukluktan yetişkinliğe geçişi içeren ara dönemdir. Bu nedenle dönemin özellikleri göz önüne alınarak psikolojik yardım süreci de farklı yapılandırılmaktadır.

Ergen tek başına gelmeyi tercih etmediği sürece ilk görüşmelerin ergen-anne-baba birlikte yapılması uygundur.

Ergenin direkt sağlığını ve güvenliğini tehdit edebilecek bazı özel durumlar hariç, kendisinin izni olmadan hiçbir bilgi ailesiyle ve üçüncü kişilerle paylaşılmaz. Süreç içinde devam edebilecek olan uzman ve anne-baba görüşmelerinde amaç, ergenin terapisi hakkında bilgi vermek değil, sadece anne-baba tutumlarını ele almaktır. Bu görüşmeden önce de yine ergenin rızası alınır.

Yetişkin Olarak Kendinizle İlgili Yardım Almadan Önce:

İlk tanışmanın olduğu görüşme, değerlendirme görüşmesidir; sorun ve nedenleri anlaşılmaya çalışılır. İlk görüşmenin sonunda hangi danışmanlık türüne ihtiyacınız olduğu sizinle paylaşılır. Bireysel psikoterapi, evlilik ya da aile terapisi, cinsel terapi gibi. Eğer farmakoterapi (ilaç tedavisi) almanız gerekiyorsa, bir psikiyatriste yönlendirme yapılır. İlaç tedavisinin yanında, karar verilen psikoterapi yöntemi uygulanır.

Psikoterapi, birkaç görüşme ile sonuç alınan bir yöntem değildir. Psikoterapi, ruhsal rahatsızlık veya sorunları sözel etkileşim yoluyla (görüşmelerle) çözme tekniğine verilen genel addır. Yani bir süreçtir. Ne kadar süreceği; sorunun ne olduğuna, danışanın değişime yönelik istekliliğine ve terapilere düzenli katılımına göre değişir. Bu ve benzeri soruların cevabı, ilk görüşmede terapist tarafından verilir.

 

Evlilik ve Aile Danışmanlığı ya da Cinsel Terapi İle İlgili Yardım Almadan Önce:

İlk görüşmede terapist; çiftlerden bilgi alır, sorular sorar, sorun ve ilişki öyküsü hakkında fikir edinir. İkinci görüşme bireysel olarak ayrı ayrı gerçekleştirilir. Evlilikteki ya da cinsel yaşamdaki sorun alanları, çiftlerin sorunlara bakış açısı, ilişkilerine dair inançları konuşulur. Bireysel olarak görüşme yapılırken, bekleme odasında bekleyen diğer danışan bazı ölçekler doldurur. Diğer görüşme yine çift olarak yapılır ve tüm görüşmeler ve testlerden elde edilen bilgiler paylaşılarak birlikte seans hedefleri belirlenir.

İlerleyen seanslar çiftin ve/veya ailenin hedefleri yönünde şekillendirilir ve sürdürülür. Görüşme sıklığı gün ve saatleri yine danışanın durumu, koşulları ve ihtiyacına göre ortak olarak kararlaştırılır. Duruma göre kimi zaman çiftler birlikte, kimi zaman ayrı ayrı görüşmeye alınır. Görüşmeler kişiler üzerinden değil ilişki üzerinden sürdürülür. Çiftlerden herhangi birinin ayrıca psikolojik desteğe ihtiyaç duyduğu durumlar öncelik kapsamında değerlendirilir ve ortak kararlar alınır.

Hizmet Alanlardan…

HAKKIMIZDA SÖYLENENLER


Güzide hanım insanın ruhundan anlayan konuşmasıyla insanı çok rahatlatan biri tavsiye ediyorum kesinlikle.


Mustafa


Temizlik hastalığımdan dolayı gitmiştim. Kurtulamayacağımı düşünüyordum. Ama çok şükür kurtuldum. Herkese tavsiye ediyorum. Asla kötü düşüncelerin kölesi olmayın


Bahar


Çok memnun kaldık iyi ki tanıma fırsatı bulduk tecrübesi ve güleryüzü ile hayatımıza çok şey kazandırdı tavsiye ederim herkese


Sena


Osmaniye’ de Çocuk Pedagog

18 yılı aşkın süredir alanında aktif bir şekilde hizmet veren, Uzman Psikolojik Danışman Güzide TÜRKYILMAZ; çocuk, ergen ve yetişkinlerde Ruh Sağlığı Hizmetleri ve Psikolojik Danışmanlık alanındaki profesyonel çalışmalarını Ankara’dan Osmaniye’ye getirmiş olmanın mutluluğunu yaşamaktadır.

Her Hakkı Saklıdır. GebzeSoft 2018